część lasów mirachowskich z góry

Lasy Mirachowskie jako naturalna perła Kaszub

Lasy Mirachowskie to niezwykle urokliwy kompleks leśny zlokalizowany na północnym obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Kompleks złożony jest z jezior potęgowskich i 8 rezerwatów przyrody. Pod wieloma względami jest to miejsce absolutnie wyjątkowe, w końcu nie bez przyczyny często określa się je perłą Kaszub.

Dane o lasach Mirachowskich

Ogólna powierzchnia lasów Mirachowskich wynosi ponad 6000 ha. Około 30% tych terenów to same drzewostany. Na terenie lasów zgodnie z tak zwaną Dyrektywą Ptasią znajduje się obszar specjalnej ochrony ptaków.

Teren lasów Mirachowskich charakteryzuje mocno urozmaicona rzeźba terenu z charakterystycznymi, głęboko wciętymi rynnami jezior. Na tym obszarze nie brakuje również małych dolin, strumieni oraz stromych stoków, które opadają ku dolinom. Lasy te stanowią wododziałowy obszar  pomiędzy dwiema dużymi rzekami przymorskimi — Łebą i Łupawą. Można tu znaleźć również liczne, niewielkie jeziora otoczone torfowiskami.

część lasów mirachowskich z Zamkowej góry

Na terenie ostoi znajdują się:

  • świeże lasy mieszane,
  • świeże bory mieszane,
  • bory mieszane bagienne,
  • lasy świeże (z dominacją sosny, świerku, buka, brzozy).

Ten niezwykły las na Kaszubach to wyjątkowe miejsce, w których turystom udostępniane są liczne ścieżki, z których można podziwiać okoliczną faunę i florę. Malownicze szlaki lasów przebiegają przez gminę Linia, Sierakowice, Kartuzy oraz Chmielno. Las okala pierścieniem wieś Mirachowo, od której cały kompleks wziął swoją nazwę.

Lasy Mirachowskie to również miejsce, w którym zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Obszar ten jest domem dla rzadkich i chronionych gatunków ptaków. Zamieszkują tu między innymi błotniaki stawowe, bociany (białe i czarne), derkacze, dzięcioły (czarne i średnie), gąsiorki, kropiatki, lelki, łęczaki ,rybitwy zwyczajne, włochatki, zimorodki czy żurawie.

Rezerwaty przyrody w lasach Mirachowskich

Kompleks lasów Mirachowskich to zespół jezior potęgowskich oraz rezerwatów przyrody:

Właśnie w związku z tak licznymi formami ochrony obszar ten to miejsce objęte programem Natura 2000. Tak ogromne skupisko rezerwatów w jednym miejscu skutecznie przyciąga turystów. Wielu z nich jest zachwyconych i zaciekawionych pięknem przyrody. Wielu też jest zaciekawionych, jakie są tajemnice lasów Mirachowskich, a jest ich naprawdę wiele. Podobnie jak legend opowiadanych przez okolicznych mieszkańców. Poczynając, chociażby od legendarnego rycerza Miracha, który rzekomo zamieszkiwał grotę w lesie. To nie lada gratka dla osób lubiących wyjątkowe miejsca i ich ciekawe historie.

W którym miejscu rozpocząć zwiedzanie?

Lasy Mirachowskie to cenny przyrodniczo obszar ochrony przyrody, na którym znajdują się liczne leśne ścieżki, idealne na letni spacer w wyjątkowych okolicznościach przyrody.

W tym wyjątkowym miejscu jest sporo ścieżek do spacerów. Miłośnicy długich wędrówek powinni skorzystać ze spaceru po trasie wokół jeziora Lubygość. To jedna z najciekawszych tras, łącząca piękno przyrody z historycznym bunkrem. W celu dostania się na nią dostać należy od strony Mirachowa jechać w kierunku Miłoszewa. Mijając most nad rzeką, bezpośrednio za nim zobaczymy skręt w lewo z drogi głównej. Jadąc nią niewiele ponad 1.5 km, po prawej stronie znajdziemy nadleśnictwo. Kilkadziesiąt metrów za nim jest parking, na którym można zostawić samochód. Zaraz po wyjściu należy udać się w dalszą wędrówkę w tę samą stronę, w którą jechaliśmy. Po niedługim kawałku trafimy na rozwidlenie dróg. Ważne, aby w tym miejscu skręcić w lewo. Dalej należy już tylko cieszyć się widokiem jeziora i lasów.

Będąc już poza samochodem, a skręcając na rozwidleniu w prawo, po około 7 km dojdziemy do kamienia diabelskiego. Z nim również wiąże się wyjątkowa legenda.

Z przeciwnej strony zostawiając samochód na parkingu dostępnego dla gości naszego domku na wynajem, wędrówkę można rozpocząć od podziwiania jeziora Czarnego, czy Potęgowskiego, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości. Korzystając ze ścieżki obok domku, również bardzo łatwo można sobie zaplanować całodzienną wędrówkę po tym wyjątkowym miejscu.

Podsumowanie

Lasy Mirachowskie to niezwykle malowniczy kompleks leśny na północy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, charakteryzujący się bogactwem przyrody i różnorodnością terenów. Zajmując obszar ponad 6000 hektarów, są domem dla licznych gatunków ptaków i zwierząt, a także stanowią ważny obszar ochrony przyrody, obejmujący wiele rezerwatów. Warto tu przyjechać zarówno dla miłośników spacerów pośród dzikiej przyrody, jak i dla tych, którzy szukają tajemniczych historii i legend. Zwiedzając ten wyjątkowy kompleks lasów na Kaszubach, można odkryć piękno natury i bogactwo kulturowe regionu, zapewniając sobie wyjątkowe doświadczenia i niezapomniane wspomnienia.

Podobne wpisy