Punkt widokowy Szczelina Lechicka

Rezerwat przyrody Szczelina Lechicka

Rezerwat „Szczelina Lechicka” to malowniczy obszar w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, znany z polodowcowego jeziora Kocenko i urokliwych lasów Mirachowskich. To miejsce, gdzie natura zachwyca swoim niepowtarzalnym pięknem, zapraszając do odkrywania niezwykłych krajobrazów i przyrodniczych skarbów.

Krótki opis rezerwatu

Szczelina Lechicka to jeden z rezerwatów znajdujących się w Kaszubskim Parku Krajobrazowym niedaleko wsi Mirachowo. To jedno z wyjątkowych miejsc na mapie Polski. Powstał w 1990 r i zajmuje powierzchnię 41,22 hektara. Obszar ten wyróżnia się polodowcowym śródleśnym jeziorem Kocenko oraz częścią Jeziora Potęgowskiego otoczonego przez malownicze Lasy Mirachowskie. Różnorodność krajobrazu, od gęstych lasów po brzegi jezior, sprawia, że jest to właściwe miejsce dla miłośników natury. Trasy piesze, na czele z czerwonym Szlakiem Kaszubskim oznakowany przez PTTK, umożliwiają łatwe dotarcie do najpiękniejszych zakątków.

Nazwa rezerwatu

Termin „Szczelina Lechicka” odnosi się do charakterystycznej formacji geologicznej, będącej efektem działalności lodowca. To zwężenie terenu między jeziorami, znane też jako Wzgórze Wiktora, tworzy naturalny przesmyk, który stanowi rdzeń tego obszaru chronionego.

Punkt widokowy Szczelina Lechicka

Jedną z głównych atrakcji rezerwatu jest punkt widokowy Szczelina Lechicka (209 m n.p.m.), skąd roztacza się panoramiczny widok na Jezioro Kocenko i Jezioro Potęgowskie. Ta perspektywa pozwala odwiedzającym dostrzec całą rozległość i piękno krajobrazu, który charakteryzuje ten obszar. Widok ten jest często opisywany jako jeden z najbardziej malowniczych, przyciągając licznych turystów i fotografów. Dla lokatorów naszego domku na Kaszubach dojście do punktu zajmuje około godziny – to kilka kilometrów przepięknej leśnej trasy w pobliżu jezior rynnowych (po drodze zobaczymy np Kłączyno Duże) . Sam punkt widokowy znajduje się też w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Lubygość na terenie którego podziwiać można m.in. groty Mirachowskie czy jezioro Lubygość. 

Flora rezerwatu

Warto zwrócić uwagę na występujące tu gatunki roślin podlegające ochronie, takie jak widłak jałowcowaty czy wroniec widlasty, które dodają temu miejscu unikalnego charakteru. W rezerwacie można również napotkać roślinność mokradłową, tworzącą unikatowe siedliska dla wielu gatunków.

Drzewostan rezerwatu

Lasom Mirachowskim, otaczającym jeziora na tym terenie, przewodzi przepiękny drzewostan mieszany bukowo-dębowy. Największą powierzchnię zajmują lasy bukowe, a ich zasoby genetyczne są niezwykle cenne z punktu widzenia ochrony przyrody. Występują tam również gatunki drzew niepochodzące z regionu, jak jedlice czy jodły.

Fauna rezerwatu

Fauna obecna na tym terenie jest równie różnorodna co flora. Wśród gęstych lasów i na bagnistych brzegach jezior mieszka wiele gatunków zwierząt, w tym te objęte ochroną ścisłą. Ptaki stanowią tu znaczącą grupę, z licznymi gatunkami, które znajdują idealne warunki do życia. Mieszkańcy terenu to nie tylko ptaki, ale i inne zwierzęta, które korzystają z bogatych zasobów naturalnych tego obszaru. Ich obecność świadczy o wysokiej jakości środowiska naturalnego rezerwatu i jest ważna dla utrzymania równowagi ekologicznej.

Podsumowanie

Rezerwat “Szczelina Lechicka” to miejsce, które każdy powinien zobaczyć odwiedzając Kaszuby. Od momentu jego utworzenia w 1990 r stał się on ostoją różnorodności przyrodniczej. Teren ten oferuje nie tylko możliwość obcowania z naturą, ale również edukację ekologiczną dzięki dobrze oznakowanym szlakom turystycznym i punktom widokowym. Ochrona tego obszaru zapewnia przetrwanie wielu gatunkom roślin i zwierząt. Dla odwiedzających Szczelinę Lechicką, Szwajcaria Kaszubska oferuje niezapomniane doznania i jest przyciągającym punktem na mapie Polski.

Podobne wpisy