Widok z góry sobótka w Szwajcarii Kaszubskiej

Szwajcaria kaszubska – odkryj skandynawskie pejzaże w centrum Kaszub

Szwajcaria Kaszubska, położona w sercu Kaszub, jest regionem, który zachwyca swoim naturalnym pięknem i bogactwem kulturowym. Oferta turystyczna regionu obejmuje malownicze miejscowości takie jak Kartuzy, Chmielno, Kościerzyna, Żukowo, a także Szymbark z jego unikalnymi atrakcjami.

Gdzie znajduje się Szwajcaria Kaszubska?

Obszar szwajcarii kaszubskiej leży w samym sercu Kaszub. Jest częścią większego regionu Pojezierza Kaszubskiego. Obszar rozciąga się głównie na terenie powiatu kartuskiego i kościerskiego, oferując swoim odwiedzającym urokliwe niespotykane krajobrazy Kaszub. Geograficznie region jest położony na zachód od Trójmiasta, stanowiąc idealne miejsce na wypoczynek dla tych, którzy pragną uciec od miejskiego zgiełku.

Obszar Szwajcarii Kaszubskiej mieści się na obszarze takich miejscowości jak Kartuzy, Żukowo czy Kościerzyna. Biorąc pod uwagę łatwy dojazd do każdej z tych miejscowości, czyni to region ten chętnie odwiedzanym przez turystów. Jest wyjątkowy ze względu na swoje naturalne piękno, które przypomina krajobrazy znane z kart pocztowych ze Szwajcarii.

Krótki opis regionu

Obszar położony w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego, jest regionem o bogatej historii i wyjątkowym krajobrazie. Nazwa wywodzi się z XIX wieku i pierwotnie odnosiła się do najbliższych okolic Kartuz, obejmując z czasem większy obszar powiatu kartuskiego i kościerskiego.

Charakteryzuje się on malowniczymi wzgórzami, licznymi jeziorami oraz bujnymi lasami, co przypomina krajobrazy szwajcarskie. Obszar jest znany z licznych atrakcji turystycznych, takich jak szlak kaszubski, szlak raduński, czy rezerwaty przyrody. Można tu uprawiać zarówno aktywny wypoczynek, jak i poznawać kulturę kaszubską poprzez zwiedzanie miejsc takich jak Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy pracownie ceramiki kaszubskiej​ w Chmielnie.

Skąd wzięła się nazwa Szwajcarii Kaszubskiej?

Nazwa „Szwajcaria Kaszubska” została nadana przez turystów w XIX wieku, inspirowana była malowniczymi krajobrazami regionu, przypominającymi szwajcarskie pejzaże. Region ten, charakteryzujący się łagodnymi wzgórzami, jeziorami i lasami, przywodził na myśl piękno Szwajcarii, stąd pochodzi jego nazwa.

Jakie tajemnicze tereny Kaszub możemy podziwiać z punktów widokowych?

Krajobrazy Szwajcarii Kaszubskiej podziwiać można z jej licznych punktów widokowych, które pozwalają cieszyć się naturalnym pięknem regionu. Oto kilka kluczowych miejsc z ich lokalizacjami:

 • Góra Sobótka – wiatrak koźlak: Ta malownicza lokalizacja jest znana z zabytkowego wiatraka koźlaka, będącego symbolem regionu. Oferuje ona widoki na jeziora Wielkie Brodno i Małe Brodno oraz na otaczające lasy, zapewniając unikalne doznania wizualne. Znajduje się przy drodze kaszubskiej w miejscowości Ręboszewo.
 • Góra Tamowa: Położona w sercu regionu, Góra Tamowa jest idealnym miejscem dla miłośników natury, oferując rajski krajobraz na lasy i jeziora regionu, zachwycając spokojem i naturalnym pięknem.
 • Jastrzębia Góra w Ostrzycach: Położona w Ostrzycach, ta lokacja zapewnia niezapomniane widoki na jezioro i okolicę. Jest to idealne miejsce do relaksu i podziwiania natury.
 • Park Kamienny w Chmielnie: Łączący naturalne piękno z formacjami skalnymi, Park Kamienny w Chmielnie jest miejscem, gdzie można podziwiać zarówno krajobrazy, jak i jezioro rynnowe.
 • Park rekreacyjny w Miechucinie: Położony w Miechucinie, ten park jest oazą spokoju, otoczony zielenią i oferujący możliwość obcowania z naturą, a dla aktywnych również możliwość zagrania w siatkówkę, czy kąpiel na niestrzeżonym kąpielisku.
 • Wieża widokowa Wieżyca: Jako najwyższy punkt regionu, wieża widokowa na Wieżycy oferuje panoramiczne widoki na dużą część Szwajcarii, stanowiąc kluczowe miejsce do podziwiania rozległych krajobrazów.
 • Złota Góra w Brodnicy Górnej: Oferująca widoki na jeziora i lasy, Złota Góra w Brodnicy Górnej to idealne miejsce dla miłośników przyrody, poszukujących spokojnych i malowniczych krajobrazów.
 • Ławka Asesora w Kartuzach: Położona w pobliżu Jeziora Karczemnego w Kartuzach, ta ławka oferuje nie tylko miejsce do wypoczynku, ale również wspaniałe widoki na jezioro i otaczającą je przyrodę.

Atrakcje Szwajcarii Kaszubskiej — miejscowości regionu

Każda z miejscowości w Szwajcarii Kaszubskiej. Oferują liczne atrakcje, z których można dowoli korzystać.

 • Szymbark: To miejscowość znana z Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które oferuje atrakcje takie jak Dom Do Góry Nogami czy Najdłuższa Deska Świata. Jest to idealne miejsce dla rodzin oraz turystów szukających nietypowych doświadczeń. Oferuje również możliwość korzystania z trasy rowerowej dla aktywnych.
 • Kartuzy: Otoczone lasami i jeziorami, Kartuzy to spokojna miejscowość z bogatą historią, w której warto zwiedzić zabytkową kolegiatę oraz Muzeum Kaszubskie. To centrum kultury i historii Kaszub. Oferuje liczne miejsca, gdzie można przekonać się jak wygląda prawdziwa kuchnia kaszubska.
 • Kościerzyna: W tej miejscowości warto zobaczyć muzea regionalne, które prezentują między innymi bogatą ekspozycję pojazdów szynowych. Jest to miejsce szczególnie interesujące dla miłośników historii i techniki.
 • Chmielno: Znane jako kaszubskie Saint Tropez, to idealne miejsce dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chmielno oferuje piękne krajobrazy i możliwość odwiedzenia muzeum ceramiki kaszubskiej. Co równie ważne to stolica zażywania tabaki – jednej z najważniejszych tradycji Szwajcarii na Kaszubach.
 • Żukowo: To miejscowość znana z bogatej historii i kultury. Idealna dla tych, którzy interesują się historią regionu oraz dla turystów szukających spokojniejszych miejsc do zwiedzania.

Każda z tych miejscowości położona w Kaszubskim Parku Krajobrazowym oferuje unikalne atrakcje dla całych rodzin i grup przyjaciół. Planując odwiedzanie tego regionu warto korzystać z domków do wynajęcia na Kaszubach, które oferują przede wszystkim prywatność i bliskie obcowanie z naturą.

Brama Kaszubska – brama do serca centrum Kaszub

Brama Kaszubska to malowniczy i unikatowy przesmyk na Pojezierzu Kaszubskim, usytuowany pomiędzy jeziorami Raduńskim Dolnym i Raduńskim Górnym. Jest to wąski pas ziemi leżący na końcu leśnego wąwozu, który wiedzie z Kartuz. To część drogi wojewódzkiej nr 228.

W sąsiedztwie Bramy Kaszubskiej znajduje się stacja limnologiczna Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie. Przez ten malowniczy rejon przebiega również turystyczny Szlak Wzgórz Szymbarskich, co czyni go idealnym miejscem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Brama Kaszubska, będąc naturalnym przejściem w krajobrazie, jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również ważnym elementem ekosystemu regionu.

Podsumowanie

Region Szwajcarii, zlokalizowany w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystycznych. Od historycznych Kartuz z kolegiatą i Muzeum Kaszubskim, przez malownicze Chmielno, znaną z muzeum ceramiki kaszubskiej rodziny Neclów, po Kościerzynę z Muzeum Kolejnictwa. Ten region to idealne miejsce na aktywny wypoczynek, poznawanie kultury kaszubskiej i cieszenie się pięknem natury.

Podobne wpisy