Miejsce pamięci w lesie

Top 10 atrakcji na Kaszubach – oto najpiękniejsze miejsca w regionie

Kaszuby, region pełen atrakcji dla każdego odwiedzającego. Bogata historia regionu, zróżnicowane krajobrazy oraz kultura sprawiają, że jest to idealne miejsce do odkrywania zarówno dla miłośników przyrody, jak i entuzjastów historii i tradycji. Znajdziesz tu malownicze jeziora, zabytkowe budowle oraz liczne parki i muzea, które prezentują bogactwo lokalnej kultury i rzemiosła.

Atrakcje Kaszub północnych i południowychKaszuby to region, w którym każdy dzień może być niezapomnianą przygodą, pełną odkryć i wrażeń. Wędrując po malowniczych krajobrazach, odwiedzając zabytkowe skanseny, podziwiając jeziora i uczestnicząc w lokalnych festiwalach, możesz zanurzyć się w autentycznej atmosferze tego miejsca. Domek na Kaszubach, zlokalizowany niemal w centrum wszystkich tych atrakcji, zapewnia idealne warunki do odpoczynku. W pełni wypoczęty, z każdym nowym dniem będziesz gotowy do odkrywania kolejnych zakątków tej niezwykłej krainy. Zobacz, które miejsca są warte odwiedzenia!

Kaszubski park etnograficzny

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, znany również jako Skansen Wdzydze, jest najstarszym skansenem w Polsce, założonym w 1906 roku. Położony jest nad malowniczym jeziorem Gołuń, w samym centrum Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Park ten obejmuje 22 hektary i podzielony jest na 6 sektorów, które prezentują różne obszary Kaszub.

W skansenie znajduje się ponad 50 budynków z okresu od XVII do XX wieku, w tym chałupy, dwory, szkoła, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze, prezentujące bogactwo architektury drewnianej Pomorza. Wnętrza wielu obiektów są wyposażone, co pozwala zwiedzającym zobaczyć jak wyglądała tradycyjna zabudowa w tym regionie. Park oferuje także różnorodne warsztaty i pokazy, takie jak pranie, krawiectwo, tkactwo, praca kowala, czy robotnika leśnego.

skansen wdzydze chata

Skansen Wdzydze Kiszewskie swoją historię rozpoczął od prywatnego muzeum, założonego przez Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę w XVIII-wiecznej chałupie. Po zniszczeniu w pożarze w 1932 roku, chałupa została odbudowana i wyposażona w oryginalne sprzęty, co dało początek dzisiejszemu muzeum​

Jezioro Wdzydze (kaszubskie morze)


Na miano jednego z najpiękniejszych miejsc na Kaszubach niewątpliwie zasługuje Jezioro Wdzydze, znane również jako Kaszubskie Morze. Jezioro to, położone w województwie pomorskim, w Borach Tucholskich. Cały kompleks składa się z pięciu połączonych ze sobą jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Obejmuje łączną powierzchnię około 1455 ha i jest częścią Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się nietypowym kształtem i urozmaiconą linią brzegową, z silnie rozwiniętymi brzegami, które miejscami wznoszą się na wysokość od 7 do 10 m ponad lustro wody.

Na jeziorze znajduje się aż 10 wysp. Największa z nich to Ostrów Wielki o powierzchni 90,66 ha. Region ten jest popularnym miejscem dla miłośników sportów wodnych, oferując liczne atrakcje takie jak wypożyczalnie sprzętu wodnego, spływy kajakowe, czy czartery jachtów. Jezioro jest także chętnie odwiedzane przez wędkarzy. Pływają w nim takie ryby jak leszcze, płocie, okonie, sandacze, szczupaki, łososie, a także rzadka troć jeziorowa.

Dla turystów szukających aktywnego wypoczynku dostępne są szlaki kajakowe, rowerowe oraz punkty widokowe, z których można podziwiać malownicze krajobrazy jeziora i okolic. Dodatkowo, w Wdzydzach Kiszewskich znajduje się Stanica Wodna PTTK oraz 36-metrowa wieża widokowa, z której roztacza się widok na Jezioro Wdzydze.

Park miniatur w Stryszej Budzie

Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie jest wyjątkowym miejscem, które przenosi zwiedzających w świat maleńkich replik znanych obiektów. Park prezentuje modele w skali 1:25, obejmujące zarówno zabytki Kaszub, jak i wybrane budowle z całej Polski oraz świata. Wśród eksponatów znajdują się kościoły, zamki, dworki, latarnie morskie. Niesamowite jest to, że Kaszubski Park Krajobrazowy oferuje możliwość podziwiania słynnych budowli z całego świata w jednym miejscu taki jak na przykład Statua Wolności, Sfinks, Big Ben, czy Krzywa Wieża w Pizie. Ponadto, park oferuje inne atrakcje, w tym modele postaci z bajek, małe zoo z żywymi zwierzętami oraz plac zabaw dla dzieci.

Kiedy już zwiedzimy Park miniatur i prawdopodobnie dwa do niego przyległe, korzystając z drogi kaszubskiej możemy szybko dostać się na szczyt Wieżyca.

Wieża widokowa na szczycie Wieżycy

Wieża widokowa na szczycie Wieżycy – najwyższym wzniesieniu województwa pomorskiego (328,7 m n.p.m.), jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej. Cała konstrukcja ma 35 metrów. Z jej platformy widokowej, do której prowadzi 182 stopnie, rozciąga się spektakularny widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Do wieży można dotrzeć pieszo, a trasa zajmuje około 15 minut. Dostępne są trzy szlaki piesze prowadzące na szczyt.

wieża wieżyca

Wieża widokowa jest czynna przez cały rok, z wyjątkiem trudnych warunków pogodowych, którymi mogą być na przykład mróz i opady śniegu. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych dla osób powyżej 16 roku życia i 7 złotych dla dzieci do 16 lat, dzieci do 6 lat mają wstęp bezpłatny. W sezonie letnim wieża jest otwarta od 9:00 do 20:00, a zimą od 9:00 do 16:00.

Dojście do wieży to szansa na spacer pośród 150-letniego lasu bukowego objętego ochroną rezerwatową. Szczyt Wieżyca jest popularnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców regionu, przyciągającym swoim pięknem i legendami o dawnych kultach słowiańskich.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie, położone częściowo na Południowych Kaszubach, są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce, charakteryzującym się bogatą florą i fauną. Dominują tu monokultury sosnowe, które są wynikiem intensywnej gospodarki leśnej z przeszłości. Obszar ten oferuje zróżnicowane siedliska dla wielu gatunków zwierząt, w tym jeleni, saren, dzików, lisów, a także rzadszych wilków i bobrów. Nad rzekami można spotkać różnorodne gatunki ptaków, w tym bieliki, żurawie czy bociany czarne.

Znacząca część Borów Tucholskich wchodzi w skład obszarów Natura 2000, a także rezerwatu biosfery UNESCO. Park utworzono w 1996 roku, co czynie je jednym z najmłodszych parków w Polsce. Chroni on wyjątkowe ekosystemy, w tym torfowiska, łąki, a także rzadkie gatunki roślin i zwierząt. W parku znajdują się również obszary ochrony ścisłej, które są dostępne do zwiedzania, takie jak Małe Gacno i Kacze Oko.

las w borach tucholskich

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, będące oddziałem Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby, to fascynujące miejsce dla miłośników historii kolei. Znajduje się ono przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego.

Muzeum posiada bogatą i stale rosnącą ekspozycję pojazdów szynowych, uznawaną za najliczniejszą w północnej Polsce. W jego zbiorach znajdują się unikatowe eksponaty, takie jak polska lokomotywa spalinowa SP47. To, co wyróżnia to muzeum, to możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat, w tym z parowozami, które były czynne i prowadziły tzw. pociągi retro.

Jest to miejsce atrakcyjne nie tylko dla miłośników historii kolei, ale także dla rodzin z dziećmi oraz turystów, którzy chcą poznać bogate dziedzictwo techniczne regionu. Istnieje również możliwość zakupu biletu łączonego, który umożliwia wizytę w całym Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Muzeum ceramiki kaszubskiej w Chmielnie

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej to wyjątkowe miejsce kultury znajdujące się w Chmielnie w województwie pomorskim. Poza samym muzeum to również działający warsztat garncarski, ilustrujący bogatą tradycję kaszubskiej ceramiki. Rodzina Neclów, która odegrała kluczową rolę w utrzymaniu i rozwoju tej tradycji, od pokoleń zajmuje się wytwarzaniem ceramiki.

Muzeum zostało założone w 1993 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i prezentuje rzemiosło rodziny Neclów z ostatnich trzech pokoleń. Odwiedzający mają okazję zanurzyć się w historii rodziny i ich warsztatu. Mogą obserwować cały proces tworzenia ceramiki, począwszy od formowania naczyń z szarej gliny lodowcowej, przez dekorowanie, szkliwienie, aż po wypalanie.

Muzeum oferuje również odwiedzającym spróbowanie swoich sił na kole garncarskim, aby zrozumieć zawiłości garncarstwa. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu pamiątkowych produktów ceramicznych.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy, położony na pojezierzu kaszubskim wzdłuż wybrzeży Bałtyku, został założony w 1967 roku. Park obejmuje obszar ponad 32,5 ha i jest znany przede wszystkim ze swoich ruchomych wydm, które są uważane za jedne z najbardziej wyjątkowych w Europie. Ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej odsłaniają starodrzew i skamieniałości lasów, które niegdyś tam rosły.

Park słynie również z unikalnych roślinności i rzadkich gatunków ptaków, takich jak bielik, puchacz, kormoran czy czarny bocian. Las w parku w większości składa się z sosen, pokrywających około 80% zalesionych obszarów, a także różnych typów torfowisk.

wydmy w slowinskim parku narodowym

Teren słowińskiego parku oferuje około 140 kilometrów tras turystycznych, w tym wiele szlaków pieszych. Wzdłuż jezior znajdują się wieże obserwacyjne, a wzdłuż szlaków ławki i miejsca odpoczynku.

Najlepszym czasem na odwiedzenie Słowińskiego Parku Narodowego jest okres tuż przed lub zaraz po sezonie letnim, kiedy pogoda jest jeszcze przyjemna, a zarówno Łeba, jak sam park są stosunkowo puste.

Kaszuby północne to między innymi wspomniane już ruchome wydmy, takie jak Długa Łąka i Czołpińska Duna. W drodze do nich warto jednak odwiedzić dawny niemiecki poligon doświadczalny z czasów II wojny światowej. W wiosce Kluki, można zwiedzić skansen poświęcony Słowińcom, ich kulturze i tradycjom. Warto również odwiedzić zatopiony las koło Czołpina oraz latarnię morską w Czołpinie.

Bunkry w lasach Mirachowskich

W sercu Kaszub w lasach Mirachowskich, zlokalizowany jest historyczny bunkier „Ptasia Wola”, będący świadectwem działalności Gryfa Pomorskiego, partyzanckiej organizacji wojskowej z czasów II wojny światowej. To miejsce pamięci przypomina o trudach i poświęceniu tych, którzy walczyli przeciwko okupacji.

Bunkier służył jako schronienie i centrum operacyjne dla partyzantów, co podkreśla strategiczne znaczenie tej lokalizacji w kontekście działań wojennych w regionie. Stanowi on cenny element dziedzictwa historycznego, odzwierciedlający determinację i odwagę ludzi walczących o wolność swojego kraju w ekstremalnie trudnych warunkach

Bunkry w lasach Mirachowskich

Kamienie diabelskie

Będąc na Kaszubach warto odwiedzić kilka z diabelskich kamieni. To imponujące głazy narzutowe, które według miejscowych legend swoją obecność zawdzięczają samemu diabłu.

Jeden z największych takich kamieni znajduje się w pobliżu Odargowa w powiecie puckim. Ma on obwód 20 metrów, wysokość 3,5 metra oraz długość 7 metrów. Według legendy, diabeł pozostawił na nim ślady swoich pazurów oraz szczelinę, która ma być śladem łańcucha, którym był przewiązany​​.

Inny kamień, leży nad Jeziorem Kamiennym w pobliżu Mirachowa. Ten głaz ma 17 metrów obwodu, 5 metrów długości, 4,5 metra szerokości i 9 metrów wysokości. Legenda głosi, że diabeł rzucając go ze złości w jezioro, pozostawił na nim szczelinę będącą śladem łańcucha​​​​.

Kamień diabelski na Kaszubach

Ponadto w regionie znajdują się inne głazy narzutowe o podobnych legendach, między innymi w okolicach Domatowa, Owśnic, Nowej Huty, Brodnicy Dolnej i Studzienic, a także koło Świecina i koło Brodnicy Górnej nad jeziorem Ostrzyckim​​.

Jakie jeszcze atrakcje i ciekawe miejsca warto zobaczyć na Kaszubach?

Tego co warto zwiedzić na Kaszubach jest tak dużo, że nie sposób byłoby opisać to nawet w liście z top 100 atrakcji. Jednak po za powyższymi krótko należy poświęcić uwagę jeszcze trzem miejscom.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Założone w 1947 roku gromadzi eksponaty związane z regionem i kulturą. W muzeum można zobaczyć wszystko co związane z regionem kaszub. Znajdziemy tam ludowe stroje, czy instrumenty, takie jak burczybas i diabelskie skrzypce.

Kamienne kręgi w Węsiorach

Kamienne Kręgi w Węsiorach to prehistoryczne miejsce. Z tym obszarem wiąże się wiele legend o rytuałach pogańskich. Przerażający może być fakt, że miejsce to było wykorzystywane do pochówku.

Kompleks klasztorny w Kartuzach

Ten zabytkowy kompleks, to ważny punkt na mapie kaszubskiej kultury i historii. Klasztor kartuzów, z którego pochodzi nazwa miasta, oferuje nie tylko wgląd w bogatą historię regionu, ale także imponującą architekturę.

kolegiata kartuska

Zamek Bytów

zbudowany w latach 1398-1405, początkowo służył jako twierdza graniczna i siedziba administracji krzyżackiej. Charakteryzuje się gotycką architekturą z basztami i wieżą Prochową. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, prezentujące historię i kulturę regionu, a odwiedzający mogą także korzystać z hotelu i restauracji znajdujących się na terenie zamku​

Podsumowanie

Region oferuje szeroki wachlarz atrakcji. Kaszuby północne oferują unikalne zabytki i przyrodę. Przykładem mogą być ruchome wydmy czy inne atrakcje licznych nadmorskich miejscowości jak na przykład spływy kajakowe dla aktywnych. Kaszuby Południowe kuszą bogatą kulturą i historią widoczną przede wszystkim w Skansenie we Wdzydzach czy licznych kościerskich muzeach.

Podobne wpisy