Kamienny krąg w Węsiorach - Strażnik

Kamienne kręgi w Węsiorach — tajemnicze cmentarzysko na Kaszubach

Na samych Kaszubach istnieje bardzo wiele miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich bez wątpienia są Węsiory w których można odwiedzić kurhany i kamienne kręgi. To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc regionu. Już na samym wejściu wita nas informacja o działających tu mocach, których doświadczają zwiedzający. Zdarzają się nawet przypadki, w których ludzie po ich odwiedzeniu widują tajemnicze krasnale we własnym domu. Niemożliwe?

Historia kamiennych kręgów w Węsiorach

Historia samej miejscowości Węsiory zdecydowanie bardziej sięga czasów nowoczesnych aniżeli jej głównej atrakcji. Kamienny kompleks swoje początki datuje bowiem na wiele tysięcy lat przed naszą erą. Świadczą o tym głównie liczne porosty, które znajdują się tylko na ułożonych kamieniach. Ich stopień rozwoju jest tak zaawansowany, że w samym obiekcie istnieją liczne tablice zakazujące ich zrywania, ponieważ kształtowały się właśnie kilka tysiącleci.

Chociaż często mówi się, że w polskim stonehenge odbywały się narady plemienne, jest to raczej część lokalnych legend niż potwierdzonych faktów historycznych. Te tajemnicze konstrukcje przez wieki inspirowały liczne mity i spekulacje dotyczące ich przeznaczenia. Uważa się, że mogły służyć różnorodnym celom, od funkcji kultowych, poprzez zastosowania astronomiczne, aż po miejsce kultu związane z życiem i śmiercią dawnych społeczności.

To, co nie pozostawia żadnych wątpliwości, to fakt, że jako jedyne tego typu miejsce wykorzystywano je do pochówku zmarłych. Archeologom bowiem udało się odkryć, że niektóre z miejsc w rezerwacie kamiennych kręgów to cmentarzyska gotów. Świadczą o tym również znaki, które zabraniają wchodzenia na kurhany i informują, że spoczywają pod nimi ludzie. Fakt, że ludy skandynawskie wędrowały na tych terenach, w I i II w. n. e. zapewnia, że już wtedy kamienny kompleks były dobrze znany ludziom.

Kurhany w Węsiorach

Tajemnicze miejsce mocy, poprawiające zdrowie i budzące grozę

Kamienne kręgi przyciągają turystów przede wszystkim ze względu na swoją tajemniczość, którą tylko podsycają liczne opowieści. Wśród tych najbardziej popularnych dominuje przekonanie o szczególnych właściwościach energetycznych tego miejsca. Podobno wywiera ono kojący wpływ na system nerwowy ludzi i zwierząt.

Już na samym wejściu do rezerwatu wita nas tablica informacyjna, która uświadamia podróżnych, że właśnie odwiedzają miejsce „miękkiej energii”. Bardzo ciekawe pojęcie, jednak czytając dalej, można poczuć się niemal jak w filmie z gatunku SF. Ta specyficzna energia miałaby także przyciągać niezwykłe zjawiska. Nad tajemniczymi kręgami podobno niejednokrotnie widziano UFO i konstelacje gwiazd, które rzekomo skupiały się wyłącznie nad nimi. Mimo tego, że wcale nie powinno ich tam być.

Dodatkowo, informacje umieszczane przy wejściu do rejonu kręgów sugerują, że może to być punkt, w którym siły ziemskie stykają się z kosmiczną energią. Ciekawostką, która dodaje miejscu dodatkowej tajemniczości, jest historia opisana na zawieszonym na drzewach liście. Opowiada on o osobie, która zabrała kamień z kręgów pomimo zakazów, których nie widziała. Miało to niepokojące konsekwencje. Zerwana torba z ramienia, dziwne zjawiska w domu jak widzenie postaci, które zwykle przypisywane są światu fantazji, lub horrorów. Podobno wszystko ustało dopiero po zwrocie kamienia tam, gdzie powinien leżeć.

Ten obiekt archeologiczny to również miejsce, w którym można zresetować umysł. Przeczytać można o tym na instrukcji przed największym kręgiem – „Strażnikiem”. To w całym kompleksie miejsce, które emanuje największą mocą. Ci, którzy pragną na własnej skórze odczuć rzekome lecznicze właściwości tego skupiska kamieni, powinni przejść się po nim na boso, lub położyć na brzuchu. Medytując w ten sposób przez chwilę, zabrania się nawet wsiadania do samochodu pod groźbą spowodowania wypadku. Zobaczyć bowiem można postacie, które tak naprawdę nie istnieją. Po takiej terapii należy odczekać przynajmniej godzinę na parkingu. Po tym czasie nasz mózg powinien zostać zresetowany, a wszelkie troski oddalone.

Kamienny krąg - Strażnik

Te i liczne inne opowieści przekształcają kamienne kręgi w Węsiorach nie tylko w atrakcję turystyczną. To przede wszystkim centrum zainteresowania osób szukających nadnaturalnych doświadczeń. Każda osoba, która uwielbia filmy z pogranicza SF i interesuje się tajemniczą energią, która otacza nasz świat, niewątpliwie powinna odwiedzić to miejsce.

Dojazd do Węsior od strony naszego domku

Wyjeżdżając z naszego domku na Kaszubach, do tajemniczego miejsca pochówku w Węsiorach będą musieli przejechać Państwo około 35 km. Po drodze swoje uroki ukazywać nam będzie Szwajcaria Kaszubska. Przejeżdżać będziemy przez tak piękne miejscowości jak Sierakowice (droga 214 i 211), Puzdrowo (skręt na drogę 214), Mściszewice, Klukową Hutę (skręt na drogę 228) i oczywiście same Węsiory ze swoją legendarną atrakcją — kamiennymi kręgami.

Jak dojść do kamiennych kręgów będąc już w miejscowości?

W miejscowości Węsiory musimy rozglądać się w poszukiwaniu ulicy kościelnej. Jest niemal w centrum miejscowości. Przejeżdżając nią niecały kilometr, ukaże nam się znak z informacją, że powinniśmy skręcić w prawo w kierunku kompleksu. Wjeżdżając na tę ulicę, po kolejnych kilkuset metrach znajdziemy się na parkingu przed kompleksem. W sezonie turystycznym parking może być płatny, poza nim opłata nie będzie wymagana. Samo wejście do rezerwatu kamiennych kręgów jest bezpłatne.

Droga do kamiennych kręgów - ścieżka w lesie

Pozostałe tego typu miejsca

Jak już wspomnieliśmy kompleks w Węsiorach, to jedyne tego rodzaju miejsce, które wykorzystywano do pochówku zmarłych. Czyni to go więc jedną z najbardziej efektownych i budzących największe emocje atrakcji. Może to właśnie z tego powodu emanują tak niezwykłą mocą.

Na pomorzu znaleźć możemy jeszcze jedne kamienne kręgi w Odrach. To kompleks znajdujący się w dolnej części województwa. Patrząc na mapę, znaleźć go można pod Wdzydzkim parkiem krajobrazowym. Osoby zafascynowane tymi w centrum Kaszub, serdecznie zachęcamy również do odwiedzin tych na południu regionu.

Podsumowanie

Kamienne kręgi w Węsiorach to fascynująca atrakcja turystyczna, ale także miejsce owiane tajemnicą i legendami. Swoją niezwykłą atmosferą przyciąga poszukiwaczy przygód, miłośników historii oraz osoby szukające duchowego ukojenia. Odwiedzając to miejsce, warto pamiętać o szacunku dla jego historycznego znaczenia i zachować ostrożność, aby nie zakłócić jego unikalnej energii. Polski stonehenge, a zarazem legendarne i tajemnicze cmentarzysko to idealny cel wycieczki dla każdego, kto pragnie połączyć wypoczynek z nutą grozy.

Przykładowy akapit tekstu

Podobne wpisy