Wiatrak w Ręboszewie

Wiatrak koźlak na górze Sobótka w Ręboszewie

Wiatrak typu koźlak na szczycie góry Sobótka w Ręboszewie to wyjątkowe miejsce – z jego najwyższego piętra można podziwiać piękno kaszubskich lasów i jezior. Replika obiektu powstała w 2012 roku i znajduje się na wzniesieniu o wysokości 221 metrów nad poziomem morza. Jaka jest historia tego miejsca? Co można zobaczyć w okolicy?

Krótka historia wiatraków w Polsce

Pierwsze wzmianki o wiatrakach na ziemiach polskich pochodzą jeszcze z XIII wieku. W 14. i 15. stuleciu urządzenia te były już powszechnie stosowane w północnej i środkowej części kraju. Szacuje się, że w XVIII wieku w Polsce działało nawet 20 tysięcy takich obiektów.

Rozkwit tej technologii przypadł na wiek XIX, natomiast schyłek miał miejsce tuż po II Wojnie Światowej. Obiekty te służyły do przetwarzania siły wiatru na energię mechaniczną, co pozwalało wykorzystywać je na różne sposoby na długo przed wynalezieniem silników parowych, spalinowych czy elektrycznych.

Historyczne zastosowanie wiatraków:

  • mielenie zboża;
  • napędzanie pomp,
  • rozdrabnianie kruszywa;
  • plecenie sznurów konopnych;
  • wyciskanie oleju;
  • mielenie tytoniu, drewna, kawy lub gorczycy;
  • napędzanie urządzeń tartacznych.
Wiatrak w Ręboszewie

Opis wiatraku w Ręboszewie

Wiatrak w Ręboszewie powstał na miejscu oryginalnej budowli, po której pozostała jedynie podmurówka. Na najwyższej kondygnacji przywrócona została maszynownia wiatraka, którą można podziwiać z bliska. Sam wiatrak jest jednak zablokowany przez specjalistyczne liny, przez co maszynownia pozostaje w bezruchu. Jednak mimo to można zobaczyć w niej oryginalne koło palczaste, hamulec i kamienie młyńskie. Udało się tego dokonać, dzięki wykorzystaniu części z innych wiatraków z okolic podlaskich Sokółek oraz Wielkopolski i ogromnej pracy wykonanej przez pasjonatów. To właśnie dzięki miłości do Kaszub i pasji turyści mogą dziś zwiedzać ten urokliwy, jedyny w swoim rodzaju obiekt.

Samo wnętrze i zewnętrzna elewacja są wykończone drewnem, co nadaje konstrukcji urokliwego, prawdziwie kaszubskiego charakteru. Ponadto na dole całej konstrukcji mieści się kawiarnia, w której podróżni mogą skosztować napoi, podziwiając przy tym przepiękne widoki na Kaszubach.

Punkt widokowy góra Sobótka

Góra sobótka to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na Kaszubach. Miejsce to z pewnością zachwyci każdego miłośnika natury. Z jej szczytu roztacza się panorama zapierająca dech w piersiach, na którą składają się malownicze jeziora, lasy i urokliwa okolica.

Głównym elementem widoku jest oczywiście jezioro Brodno otoczone malowniczymi lasami. Wchodząc na szczyt wiatraka, można zobaczyć jeszcze więcej. Panorama widokowa obejmuje wszystko to, co Szwajcaria kaszubska ma w sobie najlepszego.

Wejście na punkt widokowy jest bezpłatne. Na miejscu znajduje się również parking. W okolicy wiatraka można odpocząć przy kawie i ciastku, ciesząc się pięknem przyrody. W pobliżu znajdują się również szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze tereny Kaszub.

Widok z góry sobótka w Szwajcarii Kaszubskiej

Jak dojechać do wiatraka od strony Sierakowic?

Chcąc zwiedzić replikę wiatraka, jadąc od strony Sierakowic, trzeba kierować się na wschód drogą wojewódzką nr 211, w kierunku Kartuz. W połowie drogi do tej miejscowości należy skręcić w prawo w stronę Chmielno. Góra Sobótka znajduje się około 8 kilometrów od skrętu z drogi 211. Dystans ten można pokonać samochodem w mniej więcej 10 minut.

Znalazłszy się w Ręboszewie od strony Sierakowic, wystarczy już tylko skręcić w lewo naprzeciwko plaży, żeby móc podziwiać najpiękniejszy wiatrak na Kaszubach. Na miejscu dostępne są dwa parkingi. Jeden u góry bezpośrednio obok wiatraka, drugi — dla osób które nie chcą wjeżdżać pod niezwykle stromą górę — na dole.

Podsumowanie

Wiatrak koźlak na górze Sobótka w Ręboszewie to wyjątkowe miejsce, oferujące malownicze widoki na kaszubskie lasy i jeziora. Zbudowany w 2012 roku na miejscu historycznego wiatraka, stanowi dziś atrakcję turystyczną. We wnętrzu znajduje się kawiarnia, a z najwyższego piętra roztacza się zapierająca dech panorama. Wiatrak jest częścią szlaków turystycznych Kaszub, idealny dla miłośników przyrody i historii. Dojazd jest możliwy drogą wojewódzką nr 211, z Sierakowic i Kartuz.

Podobne wpisy